
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Dielectric | CH |
Stock: 42
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.09233 | $0.92330 |
| 50 | $0.08701 | $4.35050 |
| 100 | $0.08199 | $8.19900 |
| 500 | $0.06506 | $32.53000 |
| 1000 | $0.05882 | $58.82000 |
| 3000 | $0.05330 | $159.90000 |
| 5000 | $0.04830 | $241.50000 |
| 10000 | $0.04377 | $437.70000 |
